S čopičem in dletom v roki odkrijte kako so ustvarjali Šubici!
Domišljeni prikazi postopkov slikarstva, rezbarstva in pozlatarstva vas popeljejo v neposredno doživetje umetnosti in ustvarjanja največje slovenske umetniške rodbine.
V več kot tisoč pismih so zapisane presunljive zgodbe o njihovem življenju, delu in odnosih. Na edinstven način predstavljene jih odkrijte sami!
Morda izpod stropa v črni kuhinji še vedno visijo klobase? V razgibanih nedrjih hiše odkrijte podrobnosti njene etnografske dediščine.
Sproti pa poleg Šubicev na zabaven način spoznajte še ostale naše pomembne može in žene – upodobljene v karikaturah! Slednje so odlično izhodišče za ustvarjalno delavnico.

RAZLIČNE MOŽNOSTI POPESTRITVE VODENIH OGLEDOV
1. Klasično vodenje z delovnim listom (križanka)
Vodeni ogled po stalni muzejski zbirki je posvečen ustvarjanju rodbine Šubic, ki temelji na doživetju ustvarjalnosti Šubicev skozi domišljene demonstracije postopkov slikarstva, rezbarstva, pozlate in izdelave freske. V več kot tisoč pismih so zapisane presunljive zgodbe o njihovem življenju, delu in odnosih. Na edinstven način predstavljene jih odkrijte sami! V črni kuhinji odkrijte podrobnosti njene etnografske dediščine, sproti pa poleg Šubicev na zabaven način spoznajte še ostale naše pomembne može in žene – upodobljene v karikaturah. Vodenje je prilagojeno starostni stopnji mladih obiskovalcev in vsebuje pripovedke, šale, legende ter se zaključi z delovnim listom s križanko in z iskanjem skritih besed.
2. Pisma pripovedujejo zgodbo tedanjega časa
Maruša Košir, avtorica knjiga Dom slikarjev Šubic, pisma pripovedujejo v knjigi predstavlja odlomke iz Šubičevih pisem, skozi katere je uspela približati čas, v katerem so ustvarjali oče Štefan Šubic, podobar in slikar samouk, ter njegova najstarejša sinova, znana slikarja Janez in Jurij Šubic. Skozi izseke iz pisem se otroci vživijo v njihovo življenje in s pomočjo pripovedovalke vstopijo v preteklost tedanjega časa. Učno uro dopolnijo z pisanjem pisma s peresom in črnilom, zapečatijo pa ga s pečatom iz voščenke v katerega vtisnejo grb, ki je na zastavi Kulturnega centra slikarjev Šubic.

Foto: Klemen Razinger
3. Lov na sestavljanko iz lesenih kock rodbine Šubic
Učencem uvodoma na diaprojekciji (prilagojeni starostni stopnji učencev) predstavimo muzejsko zbirko in muzejske poklice. Sledi samostojno raziskovanje muzejskih zbirk v skupinah, pri katerem učenci s pomočjo usmerjevalnih tablic v razstavnih prostorih iščejo kose sestavljanke na lesenih kockah znanih slikarskih del Šubičeve rodbine. Lov je zaključen, ko skupina najde vse kose (št. kosov odvisnih od starosti otrok) in sestavi sestavljanko iz lesenih kock. Na koncu skupaj z vodnikom poimenujemo delo in avtorja.

Foto: Klemen Razinger
4. Spoznajmo rezbarske in slikarske pripomočke
Učenci z muzejskim pedagogom spoznajo rezbarske in slikarske pripomočke, obiščejo rokodelce, ki jim predstavijo svoje delo, sprehodijo se skozi zbirke, pokukajo pa tudi v slikarski atelje. Tekom vodenja učenci nabirajo kartončke s fotografijami pripomočkov za različne tehnike in jih na koncu vodenja pravilno razvrstijo v 3 škatle – slikarstvo, rezbarstvo, ostalo. Vsebino prilagajamo starostni skupini obiskovalcev.

Foto: Klemen Razinger
5. Družinsko drevo
Vodnik v spodnjem prostoru učencem predstavi rodbino Šubic, najštevilčnejšo slikarsko rodbino na slovenskem. Predstavi njihove sorodstvene vezi ter njihova pomembnejša dela. Nato sledi ustvarjanje družinskega drevesa. Drevo narišejo sami, izrežejo vnaprej pripravljene kartončke s portreti in prilepijo sličice tako, da si bodo sledile v pravem vrstnem redu. Družinsko drevo obogateno s sličicami rodbine Šubic pa ostane učencem za kasnejšo uporabo v šoli in doma ali za ponoven obisk muzeja.

Foto: Klemen Razinger
6. Muzejski kovček na obisku
Muzejski kovček na obisku je v več različicah, prilagojenih različnim starostnim skupinam. Učenci se skupaj z likovnim pedagogom sprehodijo po muzejskih zbirkah Šubičeve hiše ta pa tekom vodenja v kovček na skrivaj položi premišljeno izbrane različne predmete, povezane s slikarstvom in rezbarstvom. Med predmeti se tako znajdejo slikarski nož, čopič, kositerne tube, paleta, lonček za mešanje barve, voščenke, dleto, akvarelne barve, leseno kladivo, šablona,… Učence nato spodbujamo, da pri spoznavanju poleg vida uporabljajo še druga čutila (tip, von, sluh) ter izdelke na svoj način predstavijo vrstnikom. Med izdelki pa se znajdejo tudi predmeti, ki ne sodijo med slikarske in rezbarske pripomočke.

Foto: Katja Jemec
7. Labirint karikatur
Karikaturist Boris Oblak poskrbi, da učenci skozi hecne karikature izvedo čim več o rodbini Šubic ter spoznajo tudi druge znamenite može in žene Poljanske doline. Spodbudi jih k opazovanju značilnih potez posameznikov in jim predstavi osnovne tehnike risanja karikatur. Sledi delavnica labirint karikatur, kjer je na eni strani lista portret Janeza in Jurija Šubica, na drugi pa njuna karikatura oz. več karikatur različnih avtorjev – pravilno potegnjena črta labirinta pelje do njenega portreta.

Foto: Klemen Razinger
8. Obleci se kot Šubici
Zelo bogata oblačilna dediščina in z njo povezana rokodelska znanja iz sredine 19. stoletja na Škofjeloškem so lahko učencem predstavljena tudi skozi pisma rodbine Šubic. Nastopajoči se oblečejo v obleke iz 19. stoletja in nastopijo v branju pisem z nazorno interpretacijo ter se preizkusijo v poljanskem narečju. Z celotnim nastopom tako interpretacijo kot oblačili tedanjega časa, sovrstnike ponesejo v obdobje rodbine Šubic.

Foto: Klemen Razinger
9. Razišči svet črne kuhinje
Črna kuhinja je prostor, ki na obiskovalca naredi poseben vtis zaradi svojega zadimljenega videza. Osrednji prostor predstavlja ognjišče s pomočjo katerega lahko vodnik obiskovalcem nadzorno predstavi postopek priprave jedi s kuhinjskimi pripomočki tistega časa. Učno uro dopolnijo z delovnim listom, ki vsebuje slikovno križanko s osnovnimi kuhinjskimi pripomočki, ki jih je rodbina Šubic uporabljala pri pripravi obrokov.

Foto: Klemen Razinger
10. Lov na zaklad – spoznavanje muzejskih zbirk malo drugače
Lov na zaklad je igra, kjer otroci preko iskanja zaklada spoznajo tudi vsebino hiše. Namigi, ki jih vodijo skozi različne sobane hiše, jih posredno tudi učijo in jim dajejo različne naloge. Ko nalogo opravijo imajo možnost napredovati naprej, v drugo sobo, kjer jih čaka naslednja naloga in namig do zaklada. Na cilju jih čaka nagrada za njihov trud in znanje, ki so ga pokazali v zahtevanih nalogah. Na ta način spoznajo vse glavne značilnosti hiše in umetnikov Šubic.
Prihajajoči dogodki
Trenutno ni napovedanih dogodkov.